Idea

Głównym pomysłodawcą i organizatorem Pikniku Rodzinnego „Sąsiadówka” jest Partnerstwo Lokalne Gądów i Kosmonautów, które zostało zawiązane w 2010 r. przez kilka organizacji, by wspólnie działać na rzecz społeczności lokalnej tych osiedli, przyczyniać się do jej integracji i aktywizacji.

„Sąsiadówka” to dobra okazja do poznania swoich sąsiadów i nawiązania z nimi bliższych relacji. To również możliwość wzięcia udziału w wielu aktywnościach dla dzieci i całych rodzin, takich jak: konkursy talentów, rozgrywki sportowe, warsztaty plastyczne. Zwykle nie brakuje także atrakcji w postaci dmuchanego zamku, trampoliny, baniek mydlanych, nauki chodzenia na szczudłach, czy na przykład ścianki wspinaczkowej. Czas w trakcie pikniku umilają na scenie występy zespołów tanecznych i muzycznych. Wszystko w towarzystwie smacznego jedzenia z grilla i dobrej kawy. W czasie „Sąsiadówki” można też pomóc, dając innym i potrzebującym coś bardzo cennego – podczas akcji zbiórki krwi czy rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku.

„Sąsiadówka” organizowana jest co roku (w maju lub czerwcu) w parku przy ul. Kłodnickiej 2 we Wrocławiu. Oprócz tego Partnerstwo Lokalne Gądów i Kosmonautów mniej więcej dwa razy w roku (na wiosnę oraz na jesień) przygotowuje Akcję Wymiany Rzeczy. To doskonała okazja, by coś oddać i coś pozyskać bez obrotu pieniędzmi. Każdy z nas zapewne ma w domu coś, z czego już nie korzysta i czego nie potrzebuje, a co mogłoby się przydać komuś innemu. Takie właśnie rzeczy, w dobrym stanie, czyste i zadbane, można przynosić na tę Akcję – odzież, obuwie, zabawki, dekoracje, drobne artykuły gospodarstwa domowego i inne. Przynosząc jedną rzecz, otrzymujemy jeden bilet, który później możemy wymienić na dowolnie przez siebie wybraną inną rzecz. Jeśli nie znajdziemy niczego podczas tej Akcji, bilet zachowa ważność na przyszłość. Akcja Wymiany Rzeczy daje także możliwość spędzenia czasu z sąsiadami i innymi uczestnikami – na tę okazję przygotowujemy też specjalny kącik zabaw dla dzieci oraz kącik z kawą i herbatą dla dorosłych.